zpět

Proč mi o tom svědek neřekl aneb Svatební kvíz, který rozproudí zábavu

5 minut čtení
Daniel Daniel

Asi každý byl někdy na svatbě. Osobně jsem jich navštívil spoustu, ať už rodinných, kamarádských anebo takových, kde si říkáte „Jak jsem se sem sakra dostal?!“. U některých dopředu vytušíte, že budou komornější, decentnější a u některých se vám játra už týden předem zamykají na záchodě s pláčem, že to nedají…a mají pravdu. Co měly však všechny tyto svatby společného? Připravený program. Pojďme se podívat na to, jak osvěžit večerní zábavu naším svatebním kvízem.

Říkáte si, jaký extra program pořád na svatbách vymýšlet? Proslov, focení, krájení dortu, poskakování na Kabáty, zvedání pantoflí a ti, co mají „štěstí“, pak ještě hodinu hrají pravé kolo u kočáru. Víceméně klasika, která nenadchne, neurazí. Co s tím ale máme Dane dělat, ptáte se určitě mnozí. Tak já vám to přátelé povím, zařaďte do programu svatební kvíz.

S čistým svědomím, na mý uši, na psí duši a taky na bezlepkovou kaši říkám, je to pecka. Ještě, než jsme jej oficiálně zařadili do portfolia ostatních kvízů, tak jsme jich pár zpracovali samostatně a vždy panovala spokojenost. V létě 2020 jsem pak 3 svatební kvízy přímo moderoval a buď mi všichni chtěli udělat radost a když říkali, že to byla paráda, tak si drželi křížek za zády, nebo to zkrátka paráda opravdu byla!

Proč si nechat kvíz na svatbu připravit právě od nás?

Výhodu vidím v tom, že se zapojí úplně všichni svatebčané. Krásně si namixujete účastníky svatby, aby v každém týmu byl někdo z nejbližší rodiny, někdo z kamarádů, někdo od ženicha, někdo od nevěsty a dotyčné tak nenuceně seznámíte.

Další přínos je autentičnost. Kvíz je nejčastěji připravený pro hosty a moderují ho novomanželé (anebo někdo jiný – třeba já), a tak je atmosféra uvolněná. Obsah kvízu pak je samozřejmě věc názoru, ale ptát se na novomanžele, jejich rodinu, kamarády a společný život se zatím neukázalo jako krok vedle. Za sebe říkám – je to další výhoda!

Svatební kvíz a jeho volitelná pravidla hry

Že to stále nestačí? No tak, jsme snad v nějakým přiblblým teleshoppingu? Oukej, Horste, ještě jednu věc, po které těch kvízů koupíš rovnou deset, tu mám. Časová nenáročnost a variabilita.

Kvíz má 3 kola a zvládne se odehrát za zhruba hodinu. Dá se ale taky přirozeně protáhnout třeba tím, že se v pauze mezi koly budou promítat fotky ze svatby (to musí teda spolupracovat i fotograf), z dětství nebo se do toho může vložit DJ a pustit třeba ty Kabáty. To vám pak hodina a půl uteče ani nevíte jak a máte z ní komplexní zážitek, kdy jste se pobavili nad otázkami o novomanželích, zjistili, co mají rádi a vystoupili ze své komfortní zóny, protože jste celou dobu neseděli jak pecky vedle svého doprovodu.

Co je potřeba si předem zařídit?

Kvíz si můžete zahrát víceméně kdykoliv. Na rovinu, asi ten přípitek a pak slivovice do pravé i levé pomůže se u stolu uvolnit a snáze se seznámit. Na druhou stranu se dá kvíz zařadit i do pauzy, kdy se novomanželé odjedou fotit a vznikne takový to hluchý místo. Má to všechno nějaká negativa? Buďme fér a pokud jste dočetli až sem a říkáte si, chci se vzít jen kvůli tomu, abych mohl/a mít na svatbě svatební kvíz, tak tu pár věcí zmíním.

Je potřeba mít techniku – televizi nebo dataprojektor, skrz který kvíz promítnete. To pro někoho může být problém a kvůli hodině zábavy spousta zařizování. Další věc je to „tmelení party“. Za mě super nápad, ale říkejte to strejdovi, který by ty internety zakázal. No a pak to může být faktor „nechci vypadat jako blbec“. Právě kvůli němu však kvíz ale není zas až tak o vědomostech. Je o těch nejbližších a nejdůležitějších pro daný moment.

Otázky do svatebního kvízu vám poskládáme na míru

Pokud si nedokážete představit, jak takové svatební kvízové otázky vypadají, pro představu (a uklidnění) odkrýváme 3 možné směry otázek:

  • Víte, jaké bylo vysněné povolání nevěsty, když byla malou holkou?
  • Kolik sourozenců, bratranců‌ a sestřenic mají‌‌ dohromady oba novomanželé?
  • Ve kterém sportu či hře by nevěsta ženicha naprosto s přehledem porazila?

A to je vše. Svatební kvíz je zkrátka nové Bingo, všichni jej hrají, všechny baví, občas jej moderuje Rosák a vítězem je každý, protože společně si vytvoříte nezapomenutelný zážitek. A o to jde. Tak třeba na viděnou na nějakém svatebním kvízu.