zpět

Pravidla
Kvízu na doma

Kvíz na doma vychází z oblíbeného Hospodského kvízu hraného v desítkách hospod a restauracích. Jen kulisy výčepních zařízení vyměníš za pohodlí domova a role moderátora večera se ujmeš ty. To zní dobře ne? V Kvízu na doma odpovídáš se svým týmem celkově na 34 nebo 56 otázek podle jeho délky. Kvíz je rozdělen do 3 nebo 5 kol a závěrečné bonusové otázky. V každém kole tě čekají dvě různá témata a dohromady 11 otázek.

Během večera ty a tvůj tým sbíráte body za správné odpovědi, jež si zapisujete na papír. Za chybné odpovědi se body neodečítají. Po každém kole vám budou prozrazeny správné odpovědi a vy tak budete mít průběžně přehled o tom, jak si vedete. Kvíz na doma můžeš hrát klidně sám, s kamarády, rodinou, kolegy či svou láskou. Je pak na vás, zdali budete odpovídat společně jako jeden tým a nebo se rozdělíte do menších skupinek a zasoutěžíte si tak proti sobě. Tvoje či vaše dosažené výsledky se nijakým způsobem neporovnávají s výsledky lidí, jež si dotyčný kvíz zakoupili v minulosti.

Základní pravidla kvízu
Během hry je zakázáno jakkoliv používat zařízení s přístupem na internet, stejně tak kalkulačky, encyklopedie, slovníky atd. Jediné povolené pomůcky jsou papír a psací potřeba.

Odpovědi se opravují vždy po konci kola, napsané odpovědi jsou konečné a nelze je dodatečně měnit.

Je vhodné, aby byly odpovědi formulovány co nejpřesněji.

Pokud se ptáme na jméno některé osobnosti a v zadání není uvedeno jinak, stačí uvést její příjmení. V případě, že bude uvedeno nesprávné křestní jméno, bere se odpověď jako chybná a není za ni přiznán bodový zisk.

Pokud se otázka ptá na osobnost, která je známá spíše pod pseudonymem (např. Bob Dylan, Lady Gaga), stačí uvést tento pseudonym.

Pokud se otázka ptá na jméno panovníka (např. Karel IV.), je třeba uvést jméno i pořadovou číslovku v jeho jméně. Pokud měl panovník nějaké další přízvisko (např. Boleslav IV. Kadeřavý), toto přízvisko týmy psát nemusí.

Pokud se otázka ptá na jméno živočicha nebo rostliny a v zadání není řečeno jinak, stačí uvést jeho rodové jméno. V případě, že bude uvedeno i nesprávné druhové jméno, nic to nemění na skutečnosti, že tým dostane bod.

Na jednu otázku je možné uvést vždy maximálně jednu odpověď.

Půl body se rozdávají pouze v těch otázkách, kde je to výslovně řečeno v zadání. Pokud v otázce půl body nejsou a odpověď je správně jen částečně, tým bod nezíská.

V doplňovacích otázkách se ptáme vždy na nějaký číselný údaj (letopočet, délka, váha, věk, suma, procenta apod.). Pro získání bodu není potřeba vědět odpověď zcela přesně, ale být ze všech odpovídajících nejblíže. Pokud je takových odpověd více, všechny týmy získají bod. Stejný princip platí i u poslední bonusové otázky.

Počet soutěžících v týmu
Pro domácí hraní neplatí v tomto směru žádná závazná pravidla, naše doporučení je ovšem tvořit týmy o 2-8 hráčích.

Reklamace
Pokud budeš mít pocit, že si v kvízu nalezl jakoukoliv chybu, dej nám prosím vědět buď na info@hospodskykviz.cz nebo na FB facebook.com/hospodskykviz.cz.